АвторизаціяРеклама

» » » Пам'ятки Одеси: Єврейський музей

Пам'ятки Одеси: Єврейський музей

Пам'ятки Одеси: Єврейський музей Одеса - місто, на яке єврейська культура справила величезний вплив. У Російській імперії це було найбільш привабливе для євреїв місто, де вони відчували себе набагато комфортіше, ніж будь-де, маючи можливість займатися підприємництвом, селитися де завгодно, будувати синагоги, вести нормальне життя, не страждаючи від антисемітизму, яким була заражена тоді вся Росія. Звичайно, важко сказати , що в Одесі він не був присутній - був, ще й який, були і погроми (описані, наприклад, у творах Бабеля), але наочно все це підтверджують цифри. Частка євреїв у населенні Одеси аж до Великої Вітчизняної війни становила від 30 до 40%! У Російській імперії це було друге за чисельністю єврейського населення місто, після Варшави, і третє в світі (на першому місці був Нью-Йорк).

На жаль, зараз ця частка набагато нижче. Судячи з усього , не більше 5 %. Спочатку нацисти знищили тих євреїв, які не встигли евакуюватися перед залишенням Одеси радянськими військами в 1941 році. Якщо до війни в Одесі проживало близько 100 тис. євреїв, то у звільненому місті налічувалося... 600 осіб. Починаючи з 1970-х років євреї покидають Одесу - переважно прямуючи до Ізраїлю, США та Німеччини.

Проте, єврейська спадщина і зараз має великий вплив на Одесу і є в якійсь мірі її візитною карткою. Не буде перебільшенням сказати, що євреї - нація, яка справила визначальний вплив на розвиток і становлення Одеси як унікального міста у всьому колишньому СРСР. Досить згадати знаменитий одеський говір, який старанно, але незграбно копіюють в сучасних серіалах. А одеський гумор? Обов'язково перечитайте Бабеля! Що й казати про одеську кухню. Не в останню чергу варто згадати одеських красунь - немає сумнівів, що внесення в слав'янську кров єврейської дало такі результати, які мало кого з чоловіків можуть залишити спокійними. Знаменита одеська діловитість і підприємливість - яка ще нація в колишньому СРСР славиться цим? Що б не говорили злі язики й заздрісники, а вислів "будь-який каприз за Ваші гроші" придумали в Одесі, і він є радянським аналогом німецького "клієнт - король". Стара жартівлива приказка "а хто в Одесі не єврей" насправді недалека від істини!

Музей «Мигдаль-Шошарім» відкрився в 2002 році. Він являє собою колишню житлову квартиру, виділену для музею... і обставлену таки як квартиру! У ній є навіть меблі Бабеля. Музей маленький, але цікавий. Являється єдиним єврейським музеєм в Україні, який здійснює усі види музейної діяльності. Він непомітний з вулиці, знаходиться в кінці двору, вхід в який зазвичай закритий на кодовий замок, тому, щоб потрапити в музей, треба подзвонити в спеціальний дзвінок.

Автор: Геннадій Булка

Одеса, туризм, пам'ятки, відпустка, музей, сімейний відпочинок
Оціни пораду →
Переглядів: 1160
Рейтинг: 5.0/3

ЗАЛИШТЕ СВОЮ ДУМКУ

avatar

СХОЖІ ПОРАДИ