АвторизаціяРеклама

» » » Техніка безпеки на льоду: Якщо ви провалилися під лід

Техніка безпеки на льоду: Якщо ви провалилися під лід

Техніка безпеки на льоду: Якщо ви провалилися під лід Бувають випадки, коли люди провалюються під лід і, на жаль, не завжди це закінчується благополучно. Провалитися, в принципі, може будь-яка людина - чи то рибалка, турист, мисливець, місцевий житель, що скорочує собі шлях, або діти, які грають на льоду або йдуть через озеро до школи. Ніхто не може бути повністю застрахований від нещастя на льоду і питання не в тому, як уникнути цього, а що робити, якщо з людиною все-таки трапилася біда і вона провалилася під лід.

Як правило, людина яка провалилася під лід, ніколи відразу не занурюється у воду з головою, так як сухий одяг та взуття створюють деяку плавучість. Під людиною просто зникає точка опори і вона починає занурюватися у воду. У цей момент головне не дозволити собі йти у воду вертикально. Треба швидко, на скільки це можливо, зайняти горизонтальне положення, відкинувши убік усе, що було в руках - ящик, вудку, черпак, ледобур та інше. Спробувати лягти всім тілом на лід і відразу відкотитися убік. На це є частки секунди і їх треба обов'язково використати. Це ваше спасіння!

Зі мною таке траплялося тричі і я встигав самостійно відкотитися убік - ополонка ще маленька, тому крутитися і відкочуватися можна в будь-якому зручному напрямку. А ось вставати потім треба обережно і повільно. Спочатку на карачки і лише потім на широко розставлені ноги. Крім того що в мокрому одязі і з водою в чоботях ви тепер стали важче, але при підйомі збільшується ще динамічний тиск на лід.

Якщо все-таки ви занурилися в воду глибше, ніж по пояс, то відкотитися убік вже не вдасться і треба змінити тактику. Поки ополонка ще маленька, можна спробувати підтягти ноги до живота, впертися ними в край ополонки і на спині вислизнути на лід. На цей маневр у вас є кілька секунд, поки одяг ще повністю не намок і має позитивну плавучість.

Якщо ви знаходитесь у воді приблизно по груди, спробуйте, відкинувши голову і лікті назад, впертися плечима на лід, швидко підтягти хоча б одну ногу до живота і відштовхнутися від протилежної кромки льоду.

Пам'ятайте, що час пішов, але одна-дві, а може й три спроби у вас є. Використовуйте їх спокійно, без паніки і суєти. Треба, щоб сідниці виявилися на льоду. Вдалося? Значить все нормально, все добре! Тепер відкочуємося і краще в той бік, звідки прийшли, подалі і тільки потім можна пробувати обережно вставати.

Може статися, що після першої спроби обламався край льоду і після другої - теж. Ополонка розширилася і відштовхнутися від протилежної кромки вже неможливо. Втрачені секунди пішли - одяг намок і тягне вниз. Руки в кишеню - там повинні бути ніж або пара великих цвяхів (100-150 мм), або шило. Ні? Повинні бути! Ні? А тоді куди і навіщо ви приїхали? На першому і останньому льоді це обов'язково має бути з вами, як вудки і ледобур, і не де-небудь в рибальському ящику, ана шиї або в кишені.

За допомогою двох цвяхів ви без сладнощів виберетеся на лід, навіть животом вниз. Але в цьому випадку чоботи, швидше за все, доведеться скинути - вони заважатимуть.

Мені доводилося плавати в гумових чоботях - ноги бовтаються, але воду не гребуть. Коротше, чоботи (валянки, бахіли) треба скидати. Ось тепер, попрацювавши ногами і піднявши їх до поверхні води, можна увіткнути цвяхи в лід і, лежачи на грудях, підтягувати себе, поки ноги не опиняться на льоду. Далі знову треба відкочуватися або відповзати в тому напрямку, звідки прийшли.

Якщо відразу самостійно вибратися на лід не вдалося, то треба берегти сили, обмежити себе в рухах, щоб зберегти тепло, і кликати на допомогу. Людина в теплому рибацькому одязі здатна знаходитися в крижаній воді, тримаючись ліктями і передпліччями за кромку льоду, принаймні, 40-50 хвилин. При цьому треба пам'ятати, що навіть при плюсовій температурі повітря насамперед охолоджуються кисті рук. Пальці спочатку втрачають рухливість, а незабаром з'являються перші ознаки обмороження. Ось чому, якщо втрачені рукавиці, потрібно натягнути рукава светра на кисті рук або сунути руки під одяг і триматися за кромку льоду ліктями - так значно довше зберігається тепло власного тіла. За такий час можна встигнути організувати групу порятунку. Тут вже потрібна мотузка, жердина, багор, дошка, пов'язані шарфи, ремінь брюк і інше. Краще, якщо в порятунку постраждалого беруть участь не один, а відразу декілька чоловік - тоді є взаємна підстраховка і безпосередньо той хто надає допомогу почуває себе сміливіше. У рятувальників обов'язково повинна бути пешня для перевірки міцності льоду, а до поясу першому рятувальнику прив'язана мотузка, на випадок, якщо його самого доведеться витягувати на лід.

У такій зв'язці рятувальники просуваються до потерпілого і метрів за 10 до нього перший рятувальник повинен лягти на лід і поповзом наблизитися на відстань прицільного кидка мотузки. На кінці мотузки потрібно зробити петлю, так як у потерпілого, швидше за все, замерзли руки настільки, що триматися ними за кінець мотузки він вже не зможе, але накинути на лікті петлю зможе завжди. Його завдання тепер - попрацювати ногами так, щоб вони піднялися до поверхні води, і тільки тоді його можна тягнути на лід. З такого положення витягнути людину на лід зажадає невелике зусилля, всього в 10-15 кг.

Як тільки потерпілий виявиться на льоді, він повинен розкинути руки і ноги в сторони, щоб перенести на них частину ваги свого тіла і тим самим розподілити навантаження на велику площу льоду. Але вставати на ноги відразу не можна, треба відтягнути потерпілого подалі від ополонки і тільки потім можна обережно встати і швидкими, короткими, легкими кроками йти за рятувальниками до берега.

На закінчення мені таки хочеться сказати ще кілька слів. Я не збираюся відмовляти рибалок виходити на тонкий незміцнілий або підталий лід хоча б тому, що "САМ ТАКИЙ". Зрештою, це завдання кожен вирішує для себе сам. Основна мета статті - "що робити, якщо...". Але все-таки нагадаю, що перший лід тонше 5 см - це небезпечний лід, а навесні лід і 15-20 см завтовшки може становити небезпеку. Міцність весняного льоду сильно залежить від погоди: сонця, туману, дощу, які швидко його з'їдають. Тому, коли "не можна, але дуже хочеться...", майте із собою пешню (а не ледобур), пару цвяхів у кишені, мотузку і компанію не менше двох-трьох чоловік. Дуже "корисно" обв'язати себе за пояс мотузкою довжиною метрів 20 і весь час пересуватися з нею по льоду. Станься що - вас за неї ж і витягнуть.

поради, Зима, льод, засоби безпеки, поради рибакам
Оціни пораду →
Переглядів: 3092
Рейтинг: 5.0/2

ЗАЛИШТЕ СВОЮ ДУМКУ

avatar

СХОЖІ ПОРАДИ