АвторизаціяРеклама

» » Отруйний дим «отєчєства»

Отруйний дим «отєчєства»

Суспільство

Якщо у вечірніх сутінках Бориспіль і навколишні села починають тонути в густому сизому тумані, а повітря наповнюється їдким специфічним запахом горілого зілля, — це означає черговий прихід осені. А з нею і рукотворного стихійного лиха.

Народ кинувся палити все, що потрапляє під руку: опале листя, пересохлий бур’ян. Усе, що може і не може горіти, жбурляється у багаття. У цей період хоч протигаз одягай та ковтай антиалергічні пігулки. І так у нашім краї з року в рік, із десятиліття в десятиліття. Отак наші люди нищать природу і вкорочують собі віку. Екологи, медики вже лоби набили, волаючи, що спалювання того сміття в населених пунктах, на узбіччях доріг вивільняє у повітря накопичені протягом року радіонукліди і викиди автомобілів. Крім того, разом із листям горить пластикове та гумове сміття, завдяки чому в повітря викидається додатково до 70 хімічних речовин, серед яких є і особливо небезпечні сполуки — діоксини. Більшість людей мають алергію на дим і потерпають від неї щороку, думаючи, що страждають на осінні вірусні захворювання чи зміни, атмосферного тиску.

Спалювання стерні може стати причиною вигорання прилеглих до полів природних ділянок, лісових пожеж та пожеж у населених пунктах, а також коротких замикань на високовольтних лініях електропередач. Водночас для природи спалювання листя означає вигорання коріння та насіння трав, загибель корисних комах, які зимують у листі, виснажування грунту та забруднення атмосфери.

А що каже закон? Спалювання рослинних залишків заборонено в Україні статтями Кодексу про адміністративні правопорушення, Закону України про охорону атмосферного повітря, Правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій, Правил утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України.

Для комунальників з приходом осені настають нервові, напружені часи. Що вони несуть — з кореспондентом ділиться начальник Бориспільського комунгоспу Василь Іванович Шукало:
— Спалювання сміття у місті, — це більш ніж біда. Наша міська комунальна служба майже безсила боротися з цим злом. Ні я, ні Ви, ніхто не додасть розуму в голови тим, хто це робить. Як тільки стемніє — вони палять. Ще півбіди спалити зранку. Дим підніметься високо вгору, вітром рознесеться, розвіється. А увечері, змішавшися з туманом, відразу продукти горіння осідають на ті ж місця, звідкіля піднялися, і ближнє довкілля.

— Але ж існує і теорія, і практика щодо використання осіннього сміття з користю…
— Ще й яку користь мають з нього порядні господарі. Якщо не полінуватися, викопати на городі яму і скидати до неї з того городу все пересохле бадилля і листя, то через два роки воно перетвориться на чудовий компост. Нині одна тонна міндобрива коштує 2,5 тисячі гривень. Гною не дістанеш, бо майже зникла з ферм велика рогата худоба. А зіллям, скиданим з однієї сотки в компостну яму, можна удобрити ту ж саму сотку землі.

— Як використовує вивезене із міста сміття комунгосп?
— Ми компостуємо його на своїй території. Перетвореним природним шляхом перегноєм удобрюємо теплиці, квітники.

— Чи застосовуєте щодо порушників-паліїв якісь санкції?
— На жаль, державне законодавство, швидше за все, має лише декларативний, а не практичний характер. Покарати зловмисників можна лише за участю екологічної служби, відділу благоустрою, та й то ті кілька десятків гривень штрафу можна вибити лише через суд. Ясна річ, з такими «дрібницями» до суду годі й звертатися.

Хоча працівники нашої служби й не зобов’язані вивозити «присадибне» бадилля й листя, ми це робимо, навіть собі на збиток. 5-7 гривень за вивезення сміття з двору — це плата надто низька. Ціни на пальне зросли, а оплата за послуги залишилася та ж сама.

Минулого року міськрада трохи компенсувала наші витрати. Та вже з’явилися цьогорічні борги. Думаю, що виконком знайде кошти, щоб компенсувати ці витрати.

У нас, комунальників, є прохання до всіх мешканців Борисполя: не паліть, не труїть себе й інших, перетворіть відходи природи на майбутній урожай.

Хочеш дізнаватися новини Бориспільщини першим? — Підпишись на Telegram-канал Це Бориспіль
Оціни новину →
Переглядів: 1147
Рейтинг: 5.0/1

Коментарі

avatar
0
1 Спам
То, что выбить штраф можно только через суд - брехня. Выбивали аж бегом. Суд тут вобще не при чём. А то, что в городе нет контроля за благоустройством (и уж тем более (!) экологического управления на муниципальном уровне) - это факт давным давно общеизвестный.
avatar

Новини за темою