АвторизаціяРеклама

» » На території бориспільської школи зрівняли з землею Курган Слави (+ фото)

На території бориспільської школи зрівняли з землею Курган Слави (+ фото)

Новини у Борисполі

На території бориспільської школи зрівняли з землею Курган Слави (+ фото) Допоки представники бориспільської влади чубились кому ставити пам’ятник – Макрону чи волонтерам – на території спеціалізованої школи №5 імені Костянтина Могилка прибрали Курган Слави. В інтернеті пишуть, що його встановили як пам’ять про сотні бориспільців, розстріляних фашистами на території теперішнього Соцмістечка в 1943 році. Натомість дослідники Бориспільщини стверджують, що Курган Слави створювався з ідеологічних мотивів для виховання в молоді комуністичного патріотизму.

Ось що відомо про курган. Встановили його в 1967 році, за ініціативи вчителів школи, піонерської та комсомольської організацій. Насипали землі; зробили навколо кургану благоустрій; у 1968 році заклали капсулу часу з посланням до нащадків, яку заповіли відкрити в 2017 році – з нагоди 100-річчя Радянської влади. Тут – біля кургану – приймали в жовтенята, в піонери, в комсомольці; тут проводили шкільні лінійки; сюди запрошували ветеранів війни.

Спершу це був земляний насип, укріплений знизу фундаментом. Першу землю для кургану звідкись привезли, можливо з якогось кар’єру. Пізніше, коли учні школи їздили Радянським Союзом, відвідуючи місця битв, вони привозили по жменьці землі з-під Волгограда, Бреста, Севастополя, Києва, з братських могил у Бориспільському районі.

У 1985 році на Кургані Слави провели реконструкцію. Земляний насип обклали плиткою, у верхній частини встановили зірку, біля підніжжя поклали плиту з написом "Помните! О тех, кто уже не придет никогда. Помните!"

– Немає жодного підтвердження, – ділиться директорка Бориспільського державного історичного музею Наталія Йова, – що на місці, де стояв Курган, є поховання часів Другої Світової війни. Якщо брати до уваги концентраційний табір, то померлих полонених нацисти ховали в іншому місці. Якщо казати про розстріл 240 мирних жителів, це відбувалось на території військової частини. Крім того, відповідно до документів, у 70-х роках усіх похованих на території міста Борисполя перенесли в братську могилу, де зараз Монумент Слави. Щодо цього кургану, він встановлювався швидше з ідеологічною метою. Так само, як колись повсюди встановлювали пам’ятники Леніну.

Із часом про Курган Слави почали забувати. Адже ніякої історичної цінності він не представляв. Його навіть не внесено до пам’ятних місць Борисполя. Жителі прилеглих будинків час від часу зносили туди своє сміття, старшокласники бігали курити, а останнім часом курган облюбували наркомани та розповсюджувачі наркотиків, які робили там закладки.

Коли постало питання щодо можливості добудувати школу, відбулось засідання громадської ради на якому обговорювали подальшу долю Кургану Слави.

– Зрозумійте, – пояснює директорка БНВК "СШ І-ІІІ ступенів – ЗОШ І-ІІІ ступенів" ім К.МОГИЛКА Світлана Мазур, – якби було документальне підтвердження, що на цьому місці щось було, питання про Курган Слави вирішувалося б на іншому рівні. Натомість маємо інформацію, що тут нічого не було. І на громадській ради ми це обговорили. 8 травня цього року на урочистій лінійці ми оголосили дітям, що курган приберуть. Ми взяли трохи землі з кургану та, разом із священником Свято-Миколаївського храму, розвіяли її на Книшовому меморіальному комплексі. Коли буде добудована школа, ми плануємо створити музей школи, в експозиції якого буде розказано і про Курган Слави.

В листопаді 2019 року Курган Слави зрівняли з землею, а кілька жмень взятої там землі розвіяли. Про його відновлення в іншому місці мова не йде, оскільки він не представляв історичної цінності і не був історичною пам’яткою (колись на території ЗОШ №8 також був подібний курган, який зрівняли з землею і тепер про нього майже ніхто не пам’ятає – прим.ред.). Натомість збираються створити музей школи, де й буде розказано про Курган Слави (історію створення та причини зникнення). Втім, залишається відкритим питання щодо вшанування пам’яті розстріляних в овочесховищі військового містечка бориспільців. До цього часу про цю гірку сторінку нашої історії нагадував Курган Слави біля школи, нехай і опосередковано. Зараз його прибрали і про встановлення пам’ятника розстріляним, хоча б на території Книшового меморіального комплексу, мова не йде. Принаймні в школі та в музеї про це мовчать.

Хочеш дізнаватися новини Бориспільщини першим? — Підпишись на Telegram-канал Це Бориспіль
Школа, курган, історія, Бориспіль
Оціни новину →
Переглядів: 696
Рейтинг: 5.0/2

Коментарі

avatar

Новини за темою