АвторизаціяРеклама

» » Ми вже летимо, зустрічайте нас

Ми вже летимо, зустрічайте нас

Новини в Борисполі

Ми вже летимо, зустрічайте нас Першого квітня пташине населення Землі відзначає своє «професійне свято» — Міжнародний день птахів. Саме цього дня 1906 року було підписано Міжнародну конвенцію про охорону птахів.

Істоти, які завжди привертали увагу людей (і не лише з гастрономічної точки зору) своєю відмінністю від інших тварин надзвичайними можливостями, з’явилися на планеті 150 мільйонів років тому. Сьогодні їх нараховується близько 8600 видів. А загальна кількість на земній кулі, за приблизними підрахунками, сягає понад сто мільярдів особин. Однак сьогодні людство, змінюючи навколишнє середовище, своєю діяльністю ставить під загрозу існування багатьох видів птахів. На думку вчених, з початку шістнадцятого століття повністю зникли 94 види птахів і на межі зникнення перебувають близько 190 видів.

Вісники весни. Так називають у наших широтах перелітних птахів, які з непохитною впевненістю пророків несуть до нас звістку про настання весни і тепла та пробудження природи. Милуючись пернатими, потрібно пам’ятати про їх охорону, зустрічати їх і допомагати. Нагадує про цей обов’язок відомий в Україні орнітолог і художник із села Вороньків, друг нашої газети і читачів Ігор Землянських.

— Збудувати пташці житло – найдієвіша допомога їй, — говорить Ігор. – Це під силу зробити кожному, навіть школяреві молодших класів. Головне – виявити бажання, взяти до рук молотка, пилку, кілька гвіздків, пару дощок — і через кільканадцять хвилин пташиний будиночок під назвою шпаківня готовий.

Своїми руками можна виготовити ще й дуплянку. Для цього потрібно підшукати старе повалене дерево з трухлявою серцевиною, видовбати її, прорізати дірочку (льоток), прибити згори і знизу по дощечці і почепити готову «квартиру» на дерево, бажано з південного боку. Краще це робити ще з осені, щоб до весни хатинка, так би мовити, набула більш природного вигляду, злилася з навколишнім середовищем.

— Які птахи можуть поселитись у шпаківні чи дуплянці?
— Через недостатню обізнаність люди вважають, що, в першу чергу, головними претендентами на нову житлову площу є шпаки. Вони завжди крутяться поміж людей, метляють перед очима, гарно співають, довірливі. Але насправді у рукотворних штучних будиночках гніздиться і безліч інших птахів, особливо дрібних: синиці, горихвістки, мухоловки, а найбільш типові мешканці – горобці. Якщо хатинка тривалий час залишається без господаря, її обов’язково заселять ці сіроманці. Вони понатягують туди повно всілякого мотлоху. Але коли навесні з’являється крупніший і сильніший конкурент-претендент шпак, то він, часто не без бою, відвойовує «квартиру» і викидає геть усе гороб’яче добро, щоб нанести туди свого. Хоча гуртом горобці можуть дати нахабному шпаку й добрячого відкоша. Дуже цікаво спостерігати за пташиними розбірками, повболівати за когось.

Взагалі треба порушити таку тенденцію, що житло потрібно, в першу чергу, давати шпакам. Їх чисельність невпинно збільшується, у природі вони конкурентноздатні, агресивні і в будь-якому разі знайдуть собі дах над головою. Тому доречніше робити будиночки невеличкі, з маленькими, як 5 копійок, отворами для всілякої пернатої дрібноти. Це принесе природі більше користі. Ні в якому разі біля льотка не потрібно прилаштовувати паличку, яка нібито має виконувати роль ганочка. На нього завжди можуть зручно вмоститися і ненажерливі ворона та сорока, просунути всередину голову та й повиносити пташенят чи яєчка.

Взимку, коли відлітають у теплі краї господарі, їхнє помешкання, здебільшого, не пустує. На ніч туди набивається повнісінько всілякої дрібноти, яка залишається зимувати в рідних краях. Тулячись одне до одного, пташки таким чином зігріваються. Зима, а особливо нинішня, котра навіть цими днями календаря не склала свої повноваження, завжди є дуже серйозним випробуванням для пернатих. На жаль, до весни не доживає більшість із них. Слабші гинуть, і нікуди від цього не подінешся. Такий суворий природний відбір.

До Воронькова найпершими ще на початку березня прилетіли шпаки. Спостерігаю, як сотень дві з них, збившись докупи на фермі, почуваються там прекрасно й комфортно. Бо є там чим поживитись. На зиму шпаки далеко не відлітають. Своїм вирієм вважають південні області України. Та відлітають не всі. На нашій вулиці залишилися зимувати двійко шпаків. Вони залюбки доїдали виноградні ягоди, не зібрані восени господарями. Повним ходом у ці дні лаштують свої гнізда граки. Це наші граки, які прилетіли з півдня на зміну тим, котрі зимували у наших краях і тепер геть усі разом відлетіли до своєї північної вотчини. Але масова хвиля наших рідних пернатих нахлине через два-три тижні.

Ласкаво просимо!

Зустрічаймо шпаків!

У Вороньківській школі традиція зустрічі птахів започаткована понад 40 років тому, ще коли директором освітнього закладу був Микола Володимирович Кривенко. Учні молодших і старших класів разом з батьками та вчителями виготовляють десятки шпаківень, які вивішують ранньої весни на подвір’ї школи, у сільському парку, на березі річки Ікви. І цього року також діти підготували гідну зустріч пернатим друзям. Радості школярів немає меж!

Можливо, і ви започаткуєте традицію зустрічі весни і птахів у своїй школі?

Хочеш дізнаватися новини Борисполя першим? — Підпишись на Telegram Движение Борисполя
праздники, Міжнародний день птахів
Оціни новину →
Переглядів: 1132
Рейтинг: 4.5/2

Коментарі

avatar

Новости по теме