АвторизаціяРеклама

» » Коли вб’ють останнього звіра?

Коли вб’ють останнього звіра?

Суспільство

Минулого тижня мені пощастило побувати у Ржищівському мисливському господарстві, яке засноване ще у 50-х роках минулого століття. Розміщене воно на 44,8 тисячах гектарів мальовничих земель Бориспільського і Переяслав-Хмельницького районів. Центральна база товариства розташована на околиці села Старе. За кожним єгерем у господарстві закріплено близько семи тисяч гектарів угідь. Всі єгері — місцеві мешканці. Вони працюють тут за покликом душі, адже це справді благородна, відповідальна робота і водночас небезпечна. Іноді трапляється, що озброєні браконьєри напідпитку погрожують захисникам тварин. Очолює службу Олег Іванович Мирний.

Ліси мисливського господарства заворожують ароматом хвої і різнотрав’я, навколо чути спів птахів. Лише іноді спокій порушують поодинокі постріли мисливців, що полюють на птахів. У цих місцях водяться лосі, благородні і плямисті олені, косулі, лані, кабани, зайці, лисиці, єноти. Гніздяться тут і рідкісні птахи, серед них і занесений до Червоної Книги орлан білохвостий.

Сьогодні тваринному світу мисливського господарства завданий чималий збиток, що призвело до зменшення кількості різноманітних тварин і птахів. Адже вирубують все більші площі лісів, будують шкідливі виробництва, винищують рідкісні породи звірів, птахів, риб і рослин. А на одному із найбільших шляхів міграції диких свиней і лосів у Бориспільському районі (між селами Головурів і Старе) сьогодні виросли садове товариство, численні пташники і стихійні сміттєзвалища. Тож через нестерпний сморід від курників та сміття і паркани дачних ділянок уже декілька років лосі із Чернігівщини вже не приходять у ліси Процівського і Ржищівського лісгоспу. А саме тут здавна вони знаходили собі пару, годувалися у місцевих лісах.

«Близько десяти років тому, коли я тільки прийшов працювати, у господарстві нараховувалось до сотні лосів. Головний лісничий тоді звертався до мене із проханням, щоб я організував законний відстріл, оскільки лосі поїдали молоді насадження сосни і ялини. А зараз у нашому господарстві живе лише п’ять сімей лосів. Бо міграція лосів із Чернігівських лісів через Баришівку, Сулимівку, Василинівку взагалі припинилася. Саме у нас вони парувалися, народжували своє потомство і знову поверталися на Чернігівщину,» — розповідає директор мисливського господарства Михайло Леонтійович Байчас, показуючи чарівний край лісів і полів поблизу Старого і Головурова. Та сьогодні гармонію безжально порушено людиною.

Багато шкоди природі завдають браконьєри. Як ви боретеся із ними? — запитую у Михайла Леонтійовича.
— За 10 років ми вилучили 27 мисливських рушниць. На жаль, за незаконне полювання у нас зовсім мізерний штраф — 185 грн. А от коли вже браконьєра спіймали разом зі здобиччю, то тоді присуджується значно більше відшкодування: за лося і оленя — 15 тис. грн, дикого кабана — 10 тис., косулю і кабана — 5 тис. грн. За незаконну риболовлю — штраф від 5 до 50 грн за кожну спійману рибину. Єгерська служба цілодобово перебуває на мисливських угіддях, оберігає їх від незаконного полювання і риболовлі. Нам не так дошкуляють зальотні браконьєри, як місцева молодь. Можливо, їм немає де проводити вільний час.

А ще 6100 гектарів нині знаходиться у підпорядкуванні МВС. Вони цю територію обкопали канавою. Це також ускладнює міграцію звірів у глибині лісу. Ще дошкуляють нам численні грибники, які сюди приїздять. Раніше вони просто залишали після себе бруд, а тепер ще й везуть сміття мішками. На околицях лісу викидають будівельні матеріали. Від цього страждає і ліс, і тварини.

Сьогодні іде інтенсивна вирубка лісу, і звірам немає де жити, вони залишають наші краї. Єгерська служба багато працює, аби утримати диких тварин у господарстві: підгодовують навіть у літній період кукурудзою, ячменем, сіном. Працівники господарства роблять купелі для звірів із мазуту, аби вони очищалися від бліх.

До обов’язків єгерів належить цілодобова охорона звірів, риб і птахів. Вони відстежують приліт і відліт птахів, період виведення потомства, винищують хижаків. Наприклад, відстрілюють сіру ворону, яка руйнує гнізда співочих птахів, а також єнотів і лисиць, які переносять сказ. У період полювань у мисливському господарстві чергує 6 єгерів одночасно.

Розмовляючи, ми заглибились досить далеко у ліс, де знаходяться місця для годівлі дичини, вежі для спостереження за тваринами. Ми набрели на цілий табун диких свиней. А там, де не чути пострілів рушниць, де співають птахи і панує спокій, метрів за 20 можна побачити косулю або лань, яких нещодавно Михайло Леонтійович завіз із Сумської області.

Незважаючи на нелегку кризову ситуацію, мисливське господарство розвивається, будується готельний комплекс для мисливців і людей, яким до вподоби відпочинок серед чарівної природи. Сприяє у вирішенні різноманітних проблем і сільський голова Сошникова Олександр Іванович Голіяд. Тож є надія, що на Бориспільщині буде започатковано розвиток зеленого туризму.

Хочеш дізнаватися новини Бориспільщини першим? — Підпишись на Telegram-канал Це Бориспіль
Оціни новину →
Переглядів: 1392
Рейтинг: 5.0/1

Коментарі

avatar
0
1 Спам
Набрели на табун кабанов? biggrin biggrin biggrin biggrin Вот это удача! Кабан к себе за двести метров человека не подпустит. Фотки эти - явно из вольера.
avatar

Новини за темою