АвторизаціяРеклама

» » Іванківський музей — скарбниця історії рідного краю

Іванківський музей — скарбниця історії рідного краю

Новини з району

Незабаром народний історико-краєзнавчий музей, що у селі Іванкові, Бориспільського району, відкриється для відвідувачів після ремонту. Відновлені вітрини, професійний дизайн, цінні речі старовини — все це по крупині збирав понад чверть століття директор музею, шанувальник історії і традицій рідного краю Петро Федорович Зінченко.

Вперше задум про створення музею у рідному селі виник після того, як Петро Зінченко побував у Бориспільському історико-краєзнавчому музеї, який започаткував Віктор Йова. Віктор Іванович допоміг сформувати першу експозицію, підготувати перші матеріали. Можливо, саме незбагненне бажання зберегти для нащадків історичне минуле свого народу, місцеві традиції і звичаї, записати до літопису Іванкова і Борисполя історичні події та славні імена і поєднує цих двох хранителів старовини і сучасності…

За майстерністю оформлення і кількістю експонатів Іванківський заклад культури не поступається столичним. Петро Федорович, облаштовуючи вітражі, консультувався із професорами та працівниками інших музеїв, а також застосовує свій талант, яким обдарував його Бог, — малює олією неперевершені картини, які прекрасно доповнюють експозицію: мальовничі пейзажі з історичними пам’ятками району і України в цілому, серед яких Сулимівська церква, половецькі баби і козаки, давні фортеці...

Експозиція починається експонатами найдавніших часів району та Іванкова. Тут можна побачити і залишки скелету мамонта (яким 9-12 тисяч років!), і уламки посуду наших далеких предків, і знаряддя праці, і козацьку зброю, і стародавні ікони та гроші, і навіть половецьких баб, які директор майстерно виготовив власноруч. Історія Іванкова представлена експонатами, знайденими на території села, ще з часів бронзи (І-ІІІ тис. до н. е.), періоду черняхівської культури (1-5 ст. н. е.), Київської Русі, доби козаччини і аж до сучасності. Адже село має багате історичне минуле. Досліджено, як розповідає Петро Федорович, що на території Іванкова було 4 давніх поселення ХІІ-ХІІІ ст., свого часу село належало до Речі Посполитої, а 1630 р. мешканці брали участь у повстанні Тараса Трясила. У ХVІІІ ст. село належало до Бориспільської козацької сотні. А наприкінці ХІХ — початку ХХ століття Іванків — центр волості Переяславського повіту, де було дві церкви, свій суд, населення складалося із селян і козаків. Згідно з переписом, у 1913 р. у селі налічувалося майже 3,5 тис. жителів, була школа, працювали торгівельні і промислові підприємства. У роки голодомору, за офіційною статистикою, безневинно померло 420 осіб, хоча свідки стверджують, що жертв було не менше тисячі. Саме Петро Федорович один із перших у Бориспільському районі досліджував тему голодомору 1932-33 років. І коли Петро Зінченко працював на посаді Іванківського сільського голови, у селі було зведено церкву Преподобного Онуфрія Великого (1999 р.) як пам’ять про померлих від голоду і полеглих на війнах.

Значну частину експозиції складає період Другої світової війни. Адже на території села і околиць точилися бої. Серед особистих речей фронтовиків-іванківців зберігається зброя, нагороди, листи із фронту, предмети побуту німецьких воїнів, листівки та газети часів війни, картини відомих українських художників. Серед оборонців села був і відомий скульптор Борис Іванов, який воював у складі Дніпровської флотилії і загинув поблизу Іванкова.

За словами Петра Зінченка, і сьогодні між Борисполем та Іванковом, на місці боїв, ведуться розкопки. Останки 3-х десятків воїнів, полеглих у роки Великої Вітчизняної, знайдені у 2008 р., незабаром будуть перепоховані.

Цікава виставка розповідає про побут українців (ХІХ-ХХ ст.): ткацький верстат, вишивані рушники, народний одяг, образи, посуд... Неабиякою красою вирізняється кахель із будинку поміщика Войцехівського, який мешкав у с. Сулимівка у минулому столітті; сам же панський маєток, який у ХХ ст. слугував школою, людська байдужість знищила лише декілька десятків років тому.

Меморіальна кімната-музей присвячена відомому поету, члену Спілки письменників СРСР Василю Швецю, який народився в Іванкові.

Історико-краєзнавчий музей в Іванкові відкрився ще у 1982 році. Петро Федорович працював директором місцевого будинку культури, але найбільше його приваблювала історія України. Тож, аби досконало розбиратися в історичних періодах, а захоплення всього життя стало професійним, він здобув вищу історичну освіту. У 1993 році музей отримав звання народного. А сьогодні він, поряд із Бориспільським музеєм, є базою вивчення багатої історичної спадщини на території району. Директор мріє ще й про виставкову залу, де б могли виставлятися вироби народних умільців.

Минають роки, стираються з людської пам’яті події і особистості, які творили історію кожного населеного пункту. Тож варто було б замислитись керівникам сіл, просто небайдужим людям над збереженням місцевих традицій і звичаїв для прийдешніх поколінь. «Музей — це паспорт села» — так говорить директор Іванківського народного історико-краєзнавчого музею Петро Федорович Зінченко.

А чи є такий паспорт у Вашому селі?

Хочеш дізнаватися новини Бориспільщини першим? — Підпишись на Telegram-канал Це Бориспіль
Оціни новину →
Переглядів: 1905
Рейтинг: 5.0/2

Коментарі

avatar

Новини за темою