ВойтиРеклама на сайте

рецепти від читачів

Банки живі! Не панікуйте!

Новости в Борисполе

Артем Струков, управляючий Бориспільського відділення банку «Правекс», стверджує, що його фінансовій установі світова криза не загрожує. Але не всім бориспільським банкам пощастило так, як їм.

— Артеме Сергійовичу, Ви говорите про везіння цілком серйозно?
— Звичайно ж, ви знаєте, яке відношення до банку «Правекс» мають батько та син Черновецькі. Зараз вони не мають права обіймати посади в жодному з банків протягом трьох років, але все ж своє «дітище» Леонід Михайлович, зокрема, «опікує». Я у захваті від його надзвичайної інтуїції. Нещодавно ми ввійшли до італійської фінансової групи «Сан-Пауло Інтесса» — четвертої за розмірами в Європі. Активи компанії оцінюються у 620 мільярдів євро, що у п’ять разів більше за активи усіх українських банків разом узятих. І значно більше, ніж активи Нацбанку України. Нам допоміг і наш 15-річний досвід роботи, а ще те, що орієнтуємося ми винятково на людину. У нас 80% — депозити фізичних осіб.

— Люди панікують. Банки лімітували навіть видачу зарплат…
— Я хочу, щоб люди не панікували. Нині трохи замовкло все, а от на початку була хвиля паніки, у якій, вибачте, винні і ЗМІ. Інформації конкретної так і не почули. Ніхто в перші дні не виступив ні від Національного банку, ні від Міністерства фінансів.
Національний банк видав наказ за №319 від 13 жовтня про те, щоб обмежити видачу дострокових депозитів. Відразу почали говорити по всіх каналах телебачення, що треба звернутися до суду, якщо не видають гроші. Але чомусь не наголосили на простій істині, якщо 5% вкладників заберуть свої депозити, то всі інші заблокуються.

— Хоча «Промінвестбанк» рятувати було вже пізно…
— Тут важливо, щоб наші читачі зрозуміли специфіку роботи банку. Банк бере гроші, наприклад, у населення, це той же кредит… Депозит — це спосіб заробітку для людини, а для банку — це кредит… Є Нацбанк, що може надавати кредити, та іноземні інвестори. Наприклад, «Правексбанк» восени отримав 300 мільйонів доларів. Це допомагає нам розвивати кредитування. Не те, щоб зупинити, а навіть розвивати, коли всі цей процес призупинили. Від ціни ресурсів залежить усе. Ви принесли мені гроші, і я, по суті, у вас їх купив. Я можу вам запропонувати 18% за рік, якщо ви у нас вперше, і 19%, якщо ви постійний клієнт. Так, ці гроші я повинен десь розмістити. І розміщуємо ми їх у кредити з визначеною різницею у процентних ставках. Гроші ми роздали в кредити на конкретно визначений термін і не можемо їх забрати, коли заманеться, а тим більше протягом одного-двох днів, навіть за тиждень. Щомісяця ми маємо суму від погашення кредитів, і цю суму можемо віддавати вкладникам. І якщо ми маємо 10 відсотків грошей, що можемо віддати, та все ж інші потрібно в когось забрати, розумієте?

— Розкажіть про кризу «Промінвестбанку».
— Виходячи зі специфіки роботи банків, прояснюється ситуація із «Промінвестом». Нацбанк заморозив усі їхні рахунки. Думаю, зрозуміло, чому? Так, там є гроші, там є кредити, видані населенню.
Відновити свою діяльність він може у випадку, коли оголосить себе банкрутом, чого вони ще не зробили. А далі відома схема: або цей банк націоналізують, або його перепродують, тобто приходять інвестори. На мою думку, в кризі «Промінвестбанку» велику роль зіграв «Сбербанк России», який його і викупить, мені так здається. Потім через потік коштів «Промінвестбанк» розрахується з боргами, отримає право вимагати сплати кредитів. Тобто, банк не припинить своє існування. Можливо, матиме іншу назву, але буде працювати.

— Вкладати чи не вкладати гроші? Бо ж трохи страшнувато…
— Є таке поняття, як інфляція. Вона в гривнях дорівнює процентній ставці, яку пропонує на цей момент банк. І я свої гроші вклав би саме зараз, тому що таких відсотків, які пропонують зараз на ринку, я не зустрічав за весь період, скільки я в банківській справі. Це вигідно!

— А проценти не зміните, коли все стабілізується?
— Процентні ставки не будуть змінені. Це нонсенс, однозначно! Ми за всю свою історію не змінювали процентні ставки.

— А кредити можна зараз взяти в банку?
— Видача кредитів призупинена. НБУ лімітував кредитний портфель банків.

— А чи є можливість збільшити кредитний портфель?
— Збільшення кредитного портфелю можливе за умови збільшення статутного капіталу банку. У більшості банків такої можливості немає. Є інший варіант — чекати, доки будуть погашені ті кредити, що є, потім з’явиться якась відповідна сума і потім цю ж суму комусь видати. Але навіть погашення кредитів недостатньо, щоб працювати так, як це було на початку осені.

— Що Ви можете сказати про деякі відомі банки у Борисполі?
— Наприклад, «Аваль» і «УкрСиббанк» мають іноземні інвестиції. Банки абсолютно нормально будуть продовжувати працювати. «УкрСиббанк» —один із тих європейських банків, якого не торкнулася американська іпотечна криза. РайффайзенГруп, до якої входить «Аваль», — це також стабільність, це одна із найбільших європейських груп. Загалом будуть виживати ті банки, які тримаються разом, входять до фінансових груп.

— Чи звільняють банки працівників?
— Не знаю. Мої знайомі працюють в «УкрСиббанку», «Форумі», «Надрах». Всі вони продовжують і далі працювати. Професіонали низького рівня будуть не потрібні і ті, хто займається дрібними операціями.

— Раніше були потрібні, а тепер — ні?
— Так, раніше був величезний обсяг роботи. Нині активність спала, тому менеджерів середньої ланки, особливо по споживчому кредитуванню, поменшає. Але є операції, без яких жоден банк не існує. «Правекс банк» ще жодного касира, бухгалтера не звільнив.

Оцени новость →
Просмотров: 722
Рейтинг: 0.0/0

Комментарии

avatar

Новости по теме

Новости партнеров