ВойтиРеклама на сайте

рецепти від читачів

Розрита могила

Новости в Борисполе

На сьогодні ми вже перепоховали близько 800 останків, насипали братську могилу, а залишилося, може, ще стільки, — говорить кореспондентові «Вістей» пан Андрій. – Робота важка. Покійників колись хоронили глибоко, десь на два з половиною метри. Чимало могил знаходимо порожніх. Родичі перепоховали покійників на інші кладовища ще на початку сімдесятих років, коли Книшовий цвинтар оголосили закритим і його найстарішу частину забудували гаражами. За нашим висновком останнім похованням на Книшовому була могила 1962 року.

— Як збереглися останки людей? Бачу, вони здебільшого анатомічно зруйновані і ніяких речей, навіть взуття не залишилося. Коли я, як солдат строкової служби, на початку сімдесятих років у Биківнянському лісі розкопував ями з розстріляними в 1939-41 роках комуністичними карателями людьми, бачив, що збереглися всі речі нещасних, навіть мило та зубна паста. І деякі трупи змуміфікувалися…
— Можливо. Бо там суто піщаний грунт у сосновому лісі. За умов бориспільського чорнозему через п’ять років після поховання від покійників не залишається майже нічого, окрім тазових кісток, черепа, в деяких випадках волосся. Серед знайдених у могилах речей була лише одна копійка 1897 року та декілька іконок.

— У тридцятих роках, коли більшовики руйнували могилу Чубинського, надгробний пам’ятник, встановлений ще в дев’ятнадцятому столітті, вони відперли до найближчої колгоспної комори як підпору. Років 60 тому група сміливців таємно відвезла його і поставила на Рогозівському кладовищі, де він стоїть і зараз. Думаю, що той пам’ятник потрібно найближчим часом перевезти і встановити на Книшовому цвинтарі.
— Я цілком згоден з цією пропозицією. Тепер слово за архітекторами.

— Скільки людей перепоховано у братську могилу та перевезено до інших цвинтарів?
— На жаль, у Борисполі архівів похованих людей просто не існує. Такого безладу немає ніде. А на сьогодні перепоховано на інші кладовища близько 60 покійників. А всього звернулося до органів влади з проханням надати померлим вічний притулок у братській могилі понад 200 громадян. Усі відомі імена будуть викарбувані на стелі пам’яті.
Ще не знайшли місця поховання жертв голодомору 1933 року. Коли відшукаємо, повністю розкопувати не будемо. То буде їхня братська могила з пам’ятником.

— Вашим робітникам не загрожують якісь епідемії, спори яких залишилися в землі?
— Зовсім ні. Всі вони (спори) гинуть через п’ять років. Найдовше тримається сибірка. Але вона лютувала колись лише в районі села Любарці.

— Ось тут поруч будується АЗС. — Це вже я звертаюся до отця Миколи. — Кілька років тому я розмовляв із будівельним начальством, мовляв, он подивіться, на вашій території знаходяться шість могил. Було б добре, якби з ними повелися по-людськи, по-божому.

— Я теж зустрічався з господарями новобудови. Кажуть у відповідь, що перепоховали небіжчиків неподалік і встановлять пам’ятник, який буде освячено за всіма релігійними канонами.

Хочеться вірити, що це буде саме так.

Оцени новость →
Просмотров: 953
Рейтинг: 5.0/2

Комментарии

avatar

Новости по теме

Новости партнеров